Mednarodni filmski festival In the Palace
Članek potrebuje lekturo pravopisa, vrstnega reda besed, tona ali sloga. (mesec ni naveden) |
Mednarodni festival kratkega filma "In The Palace" (bolgarsko Международен фестивал на късометражно кино В ДВОРЕЦА) je eden izmed največjih in najprestižnejših festivalov filma v Evropi, na katerem se predstavlja veliko različnih stilov in žanrov filmov, ki trajajo do največ 27 minut.
Festival se je začel leta 2003 v mestu Velingrad, nato pa so ga leta 2015 zaradi njegove rasti in popularnosti prestavili v Sofijo. Prvi del v Sofiji je potekal v decembru, nato pa se je festival prestavljal še v Veliko Tarnovo, Varno in v Balchik. 14. izvedba festivala se bo odvijala v štirih mestih. Začetek bo v decembru v Sofiji, festival se nato v aprilu in maju preseli v Veliko Tarnovo, od maja do junija v Varno, končal pa se bo v juliju ob obalnem mestu Balchik, kjer se bo odvila tudi zaključna prireditev.
Glavni cilj festivala je predstaviti in prispevati k razvoju sodobne filmske umetnosti v Bolgariji, Evropi in po svetu, in ustvariti ugodno okolje in platformo za mlade filmske ustvarjalce in uveljavljene strokovnjake. Organizacija temelji na mladih prostovoljcih iz številnih evropskih držav.
Program[uredi | uredi kodo]
Festival organizira Format SSF in skupnost Veshtina v partnerstvu in s pomočjo občine mesta Sofije, bolgarskim ministrstvom za kulturo, bolgarskim centrom za film, državne palače za kulturo in sofijsko univerzo "St. Kliment Ohridski".
Festival je tekmovalnega značaja, v katerega je vključenih več mednarodnih, državnih in študentskih tekmovanj. Sodelujoče filme določi posebna komisija, katere nato oceni mednarodna žirija. Za vsako posamezno kategorijo obstaja tudi vnaprej določena denarna nagrada.
Tradicionalno, znotraj festivala potekajo tudi razna usposabljanja, seminarji, predavanja, mojstrski tečaji za režijo, kinematografijo, razvoj filmskih projektov, digitalne umetnosti, post produkcijio, PR in kvalificiran trg za krake filme.
Zgodovina[uredi | uredi kodo]
Festival je bil sprva zasnovan kot forum za študentske filme. Prizorišče festivala je arhitekturni park "Palace", ki je nekdanja rezidenca britanske princese in romunske kraljice Marie Edinburške.
Zmagovalci[uredi | uredi kodo]
Leto | Film | Režiser | Država | Nagrada |
---|---|---|---|---|
2015 | International competition | Solo Rex | François Bierry | BE | Best Fiction |
The Beast | Daina Oniunas-Pusic | PL | Special Mention in Fiction | |
Invisible | Zofia Pregowska | PL | Best Documentary | |
Daewit | David Jansen | DE | Best Animation | |
Patarei Prison | Ricard Carbonell | ES/EE | Best Experimental movie | |
2015 | National competition | Parking | Ivaylo Minov | BG | Best Bulgarian movie |
Auf Wiedersehen | Eddy Schwartz & Yordan Petkov | BG | Special Mention | |
Grumpy Does Repairs | Radostina Neykova & Sofiya Ilieva | BG | Special Mention | |
2015 | Student's competition | Such a Landscape | Jagoda Szelc | PL | Best Fiction |
The Forgotten | Mauricia Caro | CO | Special Mention in Fiction | |
Last Base | Aslak Danbolt | NO/UK | Special Mention in Fiction | |
Cipriana | Maruani Landa | MX/FR | Special Mention in Fiction | |
Retracing | Merja Hannikainen | BA/DE | Best Documentary | |
Invisible | Zofia Pregowska | PL | Special Mention in Documentary | |
What I Forgot to Say | Patrick Buhr | DE | Best Animation | |
Rubbish | Angella Lipskaya | RU | Special Mention in Animation | |
The Revolution Hunter | Margarida Rego | PT | Best Experimental movie | |
Four Domestic Episodes Under a Beautiful Stormy Day | Mariano Leguizamón | AR | Special Mention in Experimental Category | |
Bandit and The Ram | Alberto Iordanov | BG | Best Bulgarian movie | |
2014 | Belinda Beautiful | Marianne Blicher | DK | Best International Fiction |
Stereo Love | Martin Iliev | BG | Best Bulgarian Fiction | |
The Visit | Matej Bobrik | PL | Best Documentary | |
Choir Tour | Edmunds Jansons | LV | Best Animated Film | |
Butter Lamp | Hu Wei | CN / FR | Best Experimental Film | |
Heart of Lead | Slava Doytcheva | BG / UK | Euroshorts Special Mention | |
The Haunted House of Musachevo | Emil Denev | BG | Pitching Technical Support Adward | |
The House | Yana Titova | BG | Pitching Grant Gold Bullion | |
Newton's First Law | Piero Messina | IT | Special Mention for Cinematography | |
Butter Lamp | Hu Wei | CN | Grand Prix Silver Princess | |
The Way | Max Ksjonda | UA | Black Sea Competition Special Mention | |
Lada | Dieter Deswarte | RU | Best Black Sea Short | |
Abracadafart | Jean-Luc Slock | BE | Best Animated Film | |
2013 | Loneliness | Liova Jedlicki | FR/RO | Grand Prix Silver Princess |
Barvalo | Rasmus Kloster Bro | DK | Best International Fiction | |
Botev is an Idiot | Deyan Bararev | BG | Best Bulgarian Fiction | |
Dogs | Pedro Pío | CU | Best Documentary | |
The Visitor | George deChev | BG/NL | Best Animated Film | |
Eat | Moritz Krämer | DE | Best Experimental Film | |
2012 | International competition | The Factory | Aly Muritiba | BR | Best Fiction |
One More Time! | Pavlyicheva Nataliya, Ovchinnikova Ekaterina, Okruznova Tatyana, Yakhyaeva Alina, Petrova Elena, Arkhipova Mariya | RU | Best Animation | |
Machine Man | Roser Corella, Alfonso Moral | ES | Best Documentary | |
The Night of the Moon Has Many Hours | Mauricio Arango | CO/US | Best Experimental | |
2012 | National competition | The Paraffin Prince | Pavel G. Vesnakov | BG | Best National Film |
Father | Ivan Bogdanov | BG/HR/DE | Best Animation | |
Section 59 | David Djambazov, Anna Stoeva | BG | Best Documentary | |
Rew Day | Svilen Dimitrov | BG | Special mention | |
2011 | Dissection of a Storm | Julio Soto Gúrpide | ES | Best Film |
Mother | Jakub Piatek | PL | Best Documentary | |
The Order Of Things | César Esteban | ES | Best International Film | |
Trains | Pavel G. Vesnakov | BG | Best National Film | |
Danny boy | Marek Skrobecki | CH | Best Animated Film | |
Her mother's daughters | Oonagh Kearney | IE | Best Experimental Film | |
Oliviero Toscani – The Rage Of Images | Peter Scharf, Katja Duregger | DE | Best TV Film | |
2010 | War | Paolo Sassanelli | IT | Best Fiction |
Thank You Skinhead Girl | Sharon Woodward | UK | Best Documentary | |
Ru | Florentine Grelier | FR | Best Animation | |
Gardens of Concrete | Genka Shikerova | BG | Best TV Film | |
2009 | Hammerhead | Sam Donovan | UK | Best Fiction |
Rough Cut | Firouzeh Khosrovani | IR | Best Documentary | |
Three Of Us | Umesh Vinayak Kulkarni | IN | Best Documentary | |
Mrs. G. | Michal Zabka | CZ | Best Animation | |
Bulgaria: The Traces Of Terrorism | Kanna Racheva | BG | Best TV Film | |
2008 | Friend's Place, Enemy's place | Elham Hosseinzadeh | IR | Best Fiction |
Zohar | Yasmine Novak | IL | Best Fiction | |
2007 | The T-shirt | Hossein Martin Fazeli | SK | Best Fiction |
Sona and her family | Daniela Rusnokova | SK | Best Documentary | |
T.O.M. | Tom Brown, Daniel Gray | UK | Best Animation | |
A little tiger | Anna-Carin Andersson | SE | Special Jury Award | |
2006 | Quick View | Matjaz Ivanisin | SI | Grand Prix |
Ousmane | Dyana Gaye | FR, SN | Best Fiction | |
The Intimacy of Strangers | Eva Weber | UK | Best Documentary | |
Rabbit | Run Rake | UK | Best Animation | |
Motodrom | Jörg Wagner | DE | Special Jury Award | |
2005 | Grief | Daniel Lang | DE | Best Fiction |
Belgrad Backspin | Anne Misselwitz, Moritz Siebert, Margarete Misselwitz | DE | Best Documentary | |
Badgered | Sharon Colman | UK | Best Animation | |
2004 | America | Sigal Mordechai | IL | Grand Prix |
Public / Private | Christoph Behl | AR | Best Fiction | |
Bourgas by Taralezhkov | Dimitar Taralezhkov | BG | Best Documentary | |
Brand Spanking | John-Paul Harney | UK | Best Animation | |
2003 | Resurrection | Petar Valchanov | BG | Best Fiction |
2015 Mednarodno tekmovanje[uredi | uredi kodo]
BEST FICTION
"Solo " Rex" (Belgija, 2014, 22'42")
Direktor: François Bierry
SPECIAL MENTION IN FICTION
"Zver" '(Hrvaška, 2015, 20'27")
Direktor: Daina Oniunas-Pusic BEST DOCUMENTARY
"Nevidno" (Poljska, 2014, '22")
Direktor: Zofia Pregowska
BEST ANIMATION
"Daewit" (Nemčija, 2014, 15')
Direktor: David Jansen NAJBOLJŠI EKSPERIMENTALNI FILM
"Patarei Zapora" (Estonija, 2015, 3')
Direktor: Ricard Carbonell
2015 Državno tekmovanje[uredi | uredi kodo]
BEST BULGARIAN MOVIE
"Parkirni Prostor" (Bolgarija, 2014, 18'56")
Direktor: Ivaylo Minov
SPECIAL MENTION
"Čemeren, Ne Popravila" (Bolgarija, 2015, 8'30")
Direktor: Radostina Neykova, Sofiya Ilieva
POSEBNA OMEMBA
"Auf Wiedersehen" (Bolgarija, 2015, 16'01")
Direktor: Eddy Schwartz, Yordan Petkov
Reference[uredi | uredi kodo]
- Sofia hosts international Short Film Festival
- Bolgarski članek http://varna.topnovini.bg/node/771162
Omembe v medijih[uredi | uredi kodo]
- Članekn Fokus News, 27. Aprila 2017
- Članek, 6. Maja 2017
- Članek Off News, 10. Maja 2017
- Članek Web Cafe, 29. Maja 2017