Pojdi na vsebino
Glavni meni
Glavni meni
prestavi v stransko letvico
skrij
Navigacija
Glavna stran
Naučite se urejati
Izbrani članki
Naključna stran
Zadnje spremembe
Skupnost
Pomoč
Pod lipo
Portal skupnosti
Stik z nami
Denarni prispevki
Iskanje
Išči
Ustvari račun
Prijava
Osebna orodja
Ustvari račun
Prijava
Strani za neprijavljene urejevalce
več o tem
Prispevki
Pogovorna stran
Predloga
:
Nacionalna medalja znanosti
11 jezikov
العربية
বাংলা
English
فارسی
Bahasa Indonesia
한국어
മലയാളം
Português
اردو
Tiếng Việt
中文
Uredi povezave
Predloga
Pogovor
slovenščina
Preberi
Uredi kodo
Zgodovina
Orodja
Orodja
prestavi v stransko letvico
skrij
Dejanja
Preberi
Uredi kodo
Zgodovina
Splošno
Kaj se povezuje sem
Povezane spremembe
Posebne strani
Trajna povezava
Podatki o strani
Pridobi skrajšani URL
Prenesi kodo QR
Predmet v Wikipodatkih
Natisni/izvozi
Prenesi kot PDF
Različica za tisk
Iz Wikipedije, proste enciklopedije
p
p
u
Prejemniki
nacionalne medalje znanosti ZDA
Vedenjske znanosti in družboslovje
1960.
1964:
Roger Adams
Othmar H. Ammann
Theodosius Dobzhansky
Neal Elgar Miller
1980.
1986:
Herbert A. Simon
1987:
Anne Anastasi
George J. Stigler
1988:
Milton Friedman
1990.
1990:
Leonid Hurwicz
Patrick Suppes
1991:
Robert W. Kates
George A. Miller
1992:
Eleanor J. Gibson
1994:
Robert K. Merton
1995:
Roger N. Shepard
1996:
Paul Samuelson
1997:
William K. Estes
1998:
William Julius Wilson
1999:
Robert M. Solow
2000.
2000:
Gary Becker
2001:
George Bass
2003:
R. Duncan Luce
2004:
Kenneth Arrow
2005:
Gordon H. Bower
2008:
Michael I. Posner
2009:
Mortimer Mishkin
2010.
2011:
Anne Treisman
2014:
Robert Axelrod
2015:
Albert Bandura
2020.
2023:
Huda Akil
Shelley Taylor
Biološke znanosti
1960.
1963:
C. B. van Niel
1964:
Marshall W. Nirenberg
1965:
Francis P. Rous
George G. Simpson
Donald D. Van Slyke
1966:
Edward F. Knipling
Fritz Albert Lipmann
William C. Rose
Sewall Wright
1967:
Kenneth S. Cole
Harry F. Harlow
Michael Heidelberger
Alfred H. Sturtevant
1968:
Horace Barker
Bernard B. Brodie
Detlev W. Bronk
Jay Lush
B. F. Skinner
1969:
Robert Huebner
Ernst Mayr
1970.
1970:
Barbara McClintock
Albert B. Sabin
1973:
Daniel I. Arnon
Earl W. Sutherland, Jr.
1974:
Britton Chance
Erwin Chargaff
James V. Neel
James Augustine Hannon
1975:
Hallowell Davis
Paul Gyorgy
Sterling Brown Hendricks
Orville lvin Vogel
1976:
Roger Guillemin
Keith Roberts Porter
Efraim Racker
E. O. Wilson
1979:
Robert H. Burris
Elizabeth C. Crosby
Arthur Kornberg
Severo Ochoa
Earl Reece Stadtman
George Ledyard Stebbins
Paul Alfred Weiss
1980.
1981:
Philip Handler
1982:
Seymour Benzer
Glenn W. Burton
Mildred Cohn
1983:
Howard L. Bachrach
Paul Berg
Wendell L. Roelofs
Berta Scharrer
1986:
Stanley Cohen
Donald A. Henderson
Vernon B. Mountcastle
George Emil Palade
Joan A. Steitz
1987:
Michael E. Debakey
Theodor O. Diener
Harry Eagle
Har Gobind Khorana
Rita Levi-Montalcini
1988:
Michael S. Brown
Stanley Norman Cohen
Joseph L. Goldstein
Maurice R. Hilleman
Eric R. Kandel
Rosalyn S. Yalow
1989:
Katherine Esau
Viktor Hamburger
Philip Leder
Joshua Lederberg
Roger W. Sperry
Harland G. Wood
1990.
1990:
Baruj Benacerraf
Herbert W. Boyer
Daniel E. Koshland, Jr.
Edward B. Lewis
David G. Nathan
E. Donnall Thomas
1991:
Mary Ellen Avery
G. Evelyn Hutchinson
Elvin A. Kabat
Salvador Luria
Paul A. Marks
Folke K Skoog
Paul C. Zamecnik
1992:
Maxine Singer
Howard M. Temin
1993:
Daniel Nathans
Salome G. Waelsch
1994:
Thomas Eisner
Elizabeth F. Neufeld
1995:
Alexander Rich
1996:
Ruth Patrick
1997:
James D. Watson
Robert A. Weinberg
1998:
Bruce Ames
Janet Rowley
1999:
David Baltimore
Jared Diamond
Lynn Margulis
2000.
2000:
Nancy C. Andreasen
Peter H. Raven
Carl Woese
2001:
Francisco J. Ayala
Mario Capecchi
Ann M. Graybiel
Gene E. Likens
Victor A. McKusick
Harold Varmus
2002:
James E. Darnell
Evelyn M. Witkin
2003:
J. Michael Bishop
Solomon H. Snyder
Charles Yanofsky
2004:
Norman E. Borlaug
Phillip A. Sharp
Thomas E. Starzl
2005:
Anthony Fauci
Torsten N. Wiesel
2006:
Rita R. Colwell
Nina Fedoroff
Lubert Stryer
2007:
Robert J. Lefkowitz
Bert W. O'Malley
2008:
Francis S. Collins
Elaine Fuchs
J. Craig Venter
2009:
Susan L. Lindquist
Stanley B. Prusiner
2010.
2010:
Ralph L. Brinster
Shu Chien
Rudolf Jaenisch
2011:
Lucy Shapiro
Leroy Hood
Sallie Chisholm
2014:
May Berenbaum
Bruce Alberts
2015:
Stanley Falkow
Rakesh K. Jain
Mary-Claire King
Simon Levin
2020.
2023:
Gebisa Ejeta
Eve Marder
Gregory Petsko
Sheldon Weinbaum
Kemija
1980s
1982:
F. Albert Cotton
Gilbert Stork
1983:
Roald Hoffmann
George C. Pimentel
Richard N. Zare
1986:
Harry B. Gray
Yuan Tseh Lee
Carl S. Marvel
Frank H. Westheimer
1987:
William S. Johnson
Walter H. Stockmayer
Max Tishler
1988:
William O. Baker
Konrad Emil Bloch
Elias J. Corey
1989:
Richard B. Bernstein
Melvin Calvin
Rudoph A. Marcus
Harden M. McConnell
1990.
1990:
Elkan Blout
Karl Folkers
John D. Roberts
1991:
Ronald Breslow
Gertrude B. Elion
Dudley R. Herschbach
Glenn T. Seaborg
1992:
Howard E. Simmons, Jr.
1993:
Donald J. Cram
Norman Hackerman
1994:
George S. Hammond
1995:
Thomas Cech
Isabella L. Karle
1996:
Norman Davidson
1997:
Darleane C. Hoffman
Harold S. Johnston
1998:
John W. Cahn
George M. Whitesides
1999:
Stuart A. Rice
John Ross
Susan Solomon
2000.
2000:
John D. Baldeschwieler
Ralph F. Hirschmann
2001:
Ernest R. Davidson
Gabor A. Somorjai
2002:
John I. Brauman
2004:
Stephen J. Lippard
2006:
Marvin H. Caruthers
Peter B. Dervan
2007:
Mostafa A. El-Sayed
2008:
Joanna S. Fowler
JoAnne Stubbe
2009:
Stephen J. Benkovic
Marye Anne Fox
2010.
2010:
:
Jacqueline K. Barton
Peter J. Stang
2011:
:
Allen J. Bard
M. Frederick Hawthorne
2012:
:
Judith P. Klinman
Jerrold Meinwald
2013:
:
Geraldine L. Richmond
2014:
:
A. Paul Alivisatos
Tehniške znanosti
1960.
1962:
Theodore von Kármán
1963:
Vannevar Bush
John Robinson Pierce
1964:
Charles S. Draper
1965:
Hugh L. Dryden
Clarence L. Johnson
Warren K. Lewis
1966:
Claude Elwood Shannon
1967:
Edwin H. Land
Igor Ivanovič Sikorski
1968:
J. Presper Eckert
Nathan M. Newmark
1969:
Jack St. Clair Kilby
1970.
1970:
George E. Mueller
1973:
Harold E. Edgerton
Richard T. Whitcomb
1974:
Rudolf Kompfner
Ralph Brazelton Peck
Abel Wolman
1975:
Manson Benedict
William Hayward Pickering
Frederick E. Terman
Wernher von Braun
1976:
Morris Cohen
Peter C. Goldmark
Erwin Wilhelm Müller
1979:
Emmett N. Leith
Raymond D. Mindlin
Robert N. Noyce
Earl R. Parker
Simon Ramo
1980.
1982:
Edward H. Heinemann
Donald L. Katz
1983:
William R. Hewlett
George M. Low
John G. Trump
1986:
Hans Wolfgang Liepmann
T. Y. Lin
Bernard M. Oliver
1987:
R. Byron Bird
H. Bolton Seed
Ernst Weber
1988:
Daniel C. Drucker
Willis M. Hawkins
George W. Housner
1989:
Harry George Drickamer
Herbert E. Grier
1990.
1990:
Mildred S. Dresselhaus
Nick Holonyak
1991:
George Heilmeier
Luna B. Leopold
H. Guyford Stever
1992:
Calvin F. Quate
John Roy Whinnery
1993:
Alfred Y. Cho
1994:
Ray W. Clough
1995:
Hermann A. Haus
1996:
James L. Flanagan
C. Kumar N. Patel
1998:
Eli Ruckenstein
1999:
Kenneth N. Stevens
2000.
2000:
Yuan-Cheng B. Fung
2001:
Andreas Acrivos
2002:
Leo Beranek
2003:
John M. Prausnitz
2004:
Edwin N. Lightfoot
2005:
Jan D. Achenbach
Tobin J. Marks
2006:
Robert S. Langer
2007:
David J. Wineland
2008:
Rudolf E. Kalman
2009:
Amnon Yariv
2010.
2010:
Shu Chien
2011:
John B. Goodenough
2014:
Thomas Kailath
2020.
2023:
Subra Suresh
Matematične, statistične in računalniške znanosti
1960.
1963:
Norbert Wiener
1964:
Solomon Lefschetz
Harold Calvin Marston Morse
1965:
Oscar Zariski
1966:
John Willard Milnor
1967:
Paul Joseph Cohen
1968:
Jerzy Neyman
1969:
Vilim Srećko Feller
1970.
1970:
Richard Brauer
1973:
John Tukey
1974:
Kurt Gödel
1975:
John W. Backus
Shiing-Shen Chern
George Dantzig
1976:
Kurt Otto Friedrichs
Hassler Whitney
1979:
Joseph Leo Doob
Donald Knuth
1980.
1982:
Marshall Harvey Stone
1983:
Herman Goldstine
Isadore Singer
1986:
Peter Lax
Antoni Zygmund
1987:
Raoul Bott
Michael Freedman
1988:
Ralph E. Gomory
Joseph B. Keller
1989:
Samuel Karlin
Saunders MacLane
Donald C. Spencer
1990.
1990:
George F. Carrier
Stephen Cole Kleene
John McCarthy
1991:
Alberto Calderón
1992:
Allen Newell
1993:
Martin David Kruskal
1994:
John Cocke
1995:
Louis Nirenberg
1996:
Richard Karp
Stephen Smale
1997:
Šing-Tung Jau
1998:
Cathleen Synge Morawetz
1999:
Felix Browder
Ronald R. Coifman
2000.
2000:
John Griggs Thompson
Karen K. Uhlenbeck
2001:
Calyampudi R. Rao
Elias M. Stein
2002:
James G. Glimm
2003:
Carl R. de Boor
2004:
Dennis P. Sullivan
2005:
Bradley Efron
2006:
Hyman Bass
2007:
Leonard Kleinrock
Andrew J. Viterbi
2009:
David B. Mumford
2010.
2010:
Richard A. Tapia
S. R. Srinivasa Varadhan
2011:
Solomon W. Golomb
Barry Mazur
2014:
Alexandre Chorin
David Blackwell
2015:
Michael Artin
Fizikalne znanosti
1960.
1963:
Luis Walter Alvarez
1964:
Julian Seymour Schwinger
Harold Clayton Urey
Robert Burns Woodward
1965:
John Bardeen
Peter Joseph William Debye
Leon Max Lederman
William Rubey
1966:
Jacob Bjerknes
Subrahmanyan Chandrasekhar
Henry Eyring
John Hasbrouck van Vleck
Vladimir K. Zworykin
1967:
Jesse Beams
Francis Birch
Gregory Breit
Louis Hammett
George Kistiakowsky
1968:
Paul Bartlett
Herbert Friedman
Lars Onsager
Eugene Paul Wigner
1969:
Herbert C. Brown
Wolfgang Panofsky
1970.
1970:
Robert Henry Dicke
Allan Rex Sandage
John Clarke Slater
John Archibald Wheeler
Saul Winstein
1973:
Carl Djerassi
Maurice Ewing
Arie Jan Haagen-Smit
Vladimir Haensel
Frederick Seitz
Robert Rathbun Wilson
1974:
Nicolaas Bloembergen
Paul Flory
William Alfred Fowler
Linus Carl Pauling
Kenneth Sanborn Pitzer
1975:
Hans A. Bethe
Joseph Hirschfelder
Lewis Sarett
E. Bright Wilson
Chien-Shiung Wu
1976:
Samuel Goudsmit
Herbert S. Gutowsky
Frederick Rossini
Verner Suomi
Henry Taube
George Eugene Uhlenbeck
1979:
Richard Phillips Feynman
Herman Mark
Edward Mills Purcell
John Sinfelt
Lyman Spitzer
Victor F. Weisskopf
1980.
1982:
Philip Warren Anderson
Joičiro Nambu
Edward Teller
Charles Hard Townes
1983:
Eleanor Margaret Peachey Burbidge
Maurice Goldhaber
Helmut Landsberg
Walter Munk
Frederick Reines
Bruno B. Rossi
J. Robert Schrieffer
1986:
Solomon Buchsbaum
Horace Crane
Herman Feshbach
Robert Hofstadter
Čen Ning Franklin Jang
1987:
Philip Abelson
Walter Elsasser
Paul C. Lauterbur
George Pake
James Alfred Van Allen
1988:
D. Allan Bromley
Paul Ching-Wu Chu
Walter Kohn
Norman Foster Ramsey
Jack Steinberger
1989:
Arnold O. Beckman
Eugene Newman Parker
Robert Sharp
Henry Stommel
1990.
1990:
Allan M. Cormack
Edwin M. McMillan
Robert Pound
Roger Revelle
1991:
Arthur Leonard Schawlow
Ed Stone
Steven Weinberg
1992:
Eugene Merle Shoemaker
1993:
Val Fitch
Vera Rubin
1994:
Albert Overhauser
Frank Press
1995:
Hans Dehmelt
Peter Goldreich
1996:
Wallace S. Broecker
1997:
Marshall Rosenbluth
Martin Schwarzschild
George Wetherill
1998:
Don L. Anderson
John N. Bahcall
1999:
James Cronin
Leo Kadanoff
2000.
2000:
Willis Eugene Lamb mlajši
Jeremiah Paul Ostriker
Gilbert F. White
2001:
Marvin L. Cohen
Raymond Davis mlajši
Charles Keeling
2002:
Richard Garwin
W. Jason Morgan
Edward Witten
2003:
G. Brent Dalrymple
Riccardo Giacconi
2004:
Robert N. Clayton
2005:
Ralph Asher Alpher
Lonnie Thompson
2006:
Daniel Kleppner
2007:
Fay Ajzenberg-Selove
Charles P. Slichter
2008:
Berni Alder
James Edward Gunn
2009:
Yakir Aharonov
Esther M. Conwell
Warren M. Washington
2010.
2011:
Sidney Drell
Sandra Faber
Sylvester James Gates
2012:
Burton Richter
Sean C. Solomon
2014:
Shirley Ann Jackson
2020.
2023:
Barry Barish
Myriam Sarachik
Kategorija
:
Predloge za nagrade
Preklop omejene širine vsebine